مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان؛ نسخه‌ جهاد دانشگاهی برای چالش‌های دنیای اسلام

شست خبری پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان صبح امروز ششم دی‌ماه با حضور حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، مهدی فیض، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و حمید صابرفرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و دبیر این مسابقات در دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی برگزار شد.
حمیدرضا طیبی، رئیس شورای سیاست‌گذاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان در سخنانی با اشاره به آیه دوم سوره مبارکه بقره، گفت: این آیه و آیات دیگر قرآن کریم، راه صحیح برای رستگاری انسان را به خوبی نشان می‌دهد و اگر قبول داریم که راه سعادت از این طریق است و توسط قرآن کریم نشان داده شده است باید زمینه‌های ورود به مفاهیم قرآن کریم را فراهم کنیم.

تلاش برای توجه جدی قشر فرهیخته دنیای اسلام به قرآن
وی با تأکید بر اینکه ورود به قرآن کریم جز با تلاوت، حفظ، انس و تدبر و پژوهش در قرآن کریم فراهم نمی‌شود، به محوریت دانشجویان در این مسابقات اشاره کرد و افزود: در جوامع اسلامی و سایر جوامع، دانشجویان جزء افراد فرهیخته و مرجع به حساب می‌آیند و بر همین اساس ضروری است تا دانشجویان چه به لحاظ قرائت صحیح و چه به لحاظ فهم آیات توجه جدی به قرآن کریم داشته باشند.
رئیس جهاد دانشگاهی به ناخوشایند بودن اتفاقات و شرایط فعلی جهان اسلام اشاره و اظهار کرد: اتفاقاتی شکل گرفته است که باعث شده تا دنیای اسلام به شرایطی برسد که برای مسلمانان ناخوشایند باشد.  جهاد به عنوان یک سازمان فرهنگی و علمی که مولود نظام جمهوری اسلامی ایران است خود را متعهد به تشخیص چالش‌های ملی و بین‌المللی می‌داند.
طیبی بیان کرد: جهاد دانشگاهی از ابتدای تأسیس، فعالیت‌های قرآنی را در دستور کار خود قرار داده است و از سال 1385 نیز اقدام به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان به صورت هر دو سال یکبار کرده است. توسعه فعالیت‌های قرآنی در بین دانشجویان به عنوان معلم‌ها و آینده‌سازان جوامع مختلف با استفاده از این مسابقات می‌تواند شکل گیرد.

/ 0 نظر / 18 بازدید