سمیه سنقری: ترویج پوشش اسلامی در جامعه با حمایت از طراحان لباس سینما و تلویزیون

سمیه سنقری، طراح صحنه و لباس سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: متاسفانه شرایط پوشش مناسب و اسلامی در جامعه از سوی زنان و مردان کمتر مورد توجه قرار گرفته و گاها به آن بی‌توجهی می‌شود که این امر نیازمند یک بازنگری در فعالیت‌های نهادها و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع مهم است.

سنقری که بالغ بر 30 اثر اسلامی ایرانی را طراحی و مجوز طرح اسلامی «شیما» آن را از سوی  بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است  تصریح کرد: سینما و تلویزیون و به ویژه طراحان لباس این دو نهاد فرهنگی و هنری، با ارائه طرح‌های جالب و جذاب که همه معیارهای اسلامی ایرانی را دارا باشد، می‌توانند جامعه را از این معضل دور و اقشار مختلف جامعه را به سمت استفاده از پوشش اسلامی ایرانی هدایت کنند.

این طراح صحنه و لباس ادامه داد: باید از لحاظ اعتقادی و فرهنگی کارهای بیشتری در این زمینه صورت گیرد زیرا حجاب و پوشش اسلامی و ایرانی از ارکان دینی جامعه ما محسوب شده و رکن اصلی سلامت جامعه نیز به حساب می‌آید.

طراحان لباس نیازمند حمایت‌ نهادهایی مانند وزارت ارشاد

وی اشاره کرد: طراحان لباس در صنعت سینما و تلویزیون مشکلات فراوانی را دارند و نیازمند حمایت‌های نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این قشر هنرمندان هستند تا بتوانند جامعه را با طراحی‌های مناسب خود به سمت جامعه ایده‌ال در بخش پوشش هدایت کنند.

سنقری با اشاره به نقش تلویزیون و سینما در ترویج حجاب و پوشش اسلامی ایرانی در جامعه اضافه کرد: باید حساسیت حجاب و پوشش اسلامی در تلویزیون و سینما از سوی طراحان لباس و هنرپیشه‌ها که الگوی جامعه هستند مورد توجه قرار گیرد و طراحان که پایه و محور پوشش در سینما و تلویزیون محسوب می‌شوند بر این مهم اهتمام ورزیده و تلاش کنند ترویج پوشش اسلامی در جامعه را ابتدا در تلویزیون و سینما نهادینه و از این طریق وارد اجتماع کنند.

رعایت پوشش اسلامی‌، استفاده از لباس‌های زشت نیست

این طراح صحنه و لباس افزود: لازم است در تلویزیون و سینما به صورت غیرمستقیم به اهمیت موضوع حجاب و پوشش اسلامی چه برای آقایان و چه بانوان اشاره شود و به جوانان و خانواده‌ها متذکر شویم که رعایت پوشش اسلامی‌، استفاده از لباس‌های زشت و نامناسب نیست بلکه با طراحی لباس‌های اسلامی شیک می‌توان با بازارهای پوشاک جهانی هم رقابت کرد.

وی بیان کرد: طراحان لباس رسانه‌های تصویری و سینما  در ترویج مد و پوشش نقش به سزایی دارند و کاری باید صورت گیرد که به جای استفاده از پوشش‌های غربی در برنامه‌های تصویری از مدهای ایرانی و اسلامی استفاده کنیم.

زمان و امکانات بیشتری به طراحان لباس بدهید

سنقری تصریح کرد: اگر مسئولان و تولیدکنندگان برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی زمان و امکانات بیشتری به طراحان لباس بدهند تا طراح بتواند با موضوع و خط فکری مشخص به شخصیت‌پردازی بازیگران بپردازد به طور حتم شاهد طرح‌های اسلامی و ایرانی که بهتر و شکیل‌تر از طرح‌های غربی است در تولیدات رسانه‌ای خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی مناسب و استفاده از رسانه‌های تصویری می‌توان جوانان را به استفاده از لباس‌های اسلامی ایرانی بر اساس موازین دینی طراحی شده‌اند، سوق داد.

سمیه سنقری از سال 79 وارد هنر و صنعت سینما و تلویزیون شده و آخرین کار او در روز عید سعید قربان با نام زیر نیم‌کاسه از شبکه یک سیما پخش و مورد استقبال مردم قرار گرفت.

/ 0 نظر / 22 بازدید