سمیه سنقری به دنبال احیای پوشش اسلامی در سینما و تلویزیون

سمیه سنقری، طراح صحنه و لباس سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: هر هنر و هنرمندی می‌تواند در راه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و همچنین ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی نقش بسزایی داشته باشد و هرگاه هنرمند به این باور رسید که می‌تواند با هنر خود این راه را گسترش دهد قطعأ هنر او هنری الهی خواهد بود.

هنرمندان الگوهایی برای اقشار مختلف جامعه

وی افزود: هنرمندان که الگوهای خوبی برای اقشار مختلف جامعه محسوب می‌شوند باید از لحاظ اعتقادی و فرهنگی کارها و آثار خوبی را به جامعه ارائه کنند، به عنوان مثال طراحان لباس در سینما و تلویزیون باید حجاب و عفاف را که از آموزه‌های دینی ما مسلمانان است را به شکلی کلیدی و عامه‌پسند در بین مردم اشاعه و راه‌های توسعه این فریضه الهی را در جامعه هموار سازند.

سنقری ادامه داد: برای اینکه این مهم محقق شود نیاز است طراحان لباس و صحنه ابتدا خود و سپس بازیگران را به پوشش مناسب دعوت و بعد از آن در تولیدات رسانه‌ای از پوشش اسلامی و ایرانی جذاب استفاده تا مردم به استفاده از این نوع پوشش ترغیب شوند.

حمایت ارکان دینی و بهره‌برداری از دستورات الهی

این طراح صحنه و لباس سینما و تلویزیون که بالغ بر 30 اثر اسلامی ایرانی را طراحی و مجوز طرح اسلامی شیما آن را از سوی  بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است تصریح کرد: استفاده از راهنمایی و حمایت ارکان دینی و بهره‌برداری از دستورات الهی می‌تواند راه‌گشای توسعه حجاب از سوی هنرمندان و مردم باشد، مردم ما علاقه شدیدی به رعایت آموزه‌های دین دارند اما به دلیل اینکه هنوز به شایستگی نتوانسته‌ایم این آموزه‌ها را در بین اقشار مختلف معرفی کنیم شاهد تهاجم فرهنگی در بخش‌های مختلف جامعه هستیم.

وی ابراز کرد: عفاف و حجاب رکن اصلی سلامت جامعه محسوب می‌شود که باید از سوی نهادهای مختلف مانند تولیدکنندگان پوشاک، اتحادیه‌های مرتبط، طراحان لباس و هنرمندان و نهادهای فرهنگی و دینی به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

سنقری با اشاره به نقش رادیو و تلویزیون در ترویج عفاف و حجاب در جامعه گفت: طراحان لباس در رسانه‌های تصویری موظف هستند هنر خود را با ارائه پوشش مناسب و اسلامی به هنرپیشه‌ها به معرض دید قرار داده و سدی برای تهاجم فرهنگ پوشش غیر اسلامی در کشور باشند.

این هنرمند نام آشنای هنر طراحی لباس و پوشاک تصریح کرد: لازم است جوانان و نوجوانان را از دریچه نگاه‌شان  به صورت غیرمستقیم با اهمیت موضوع عفاف و حجاب آشنا کنیم و این امر وظیفه همه طراحان لباس در این صنعت است.

سنقری در حال حاضر طراحی لباس و جانشین تولید، سریال شهر من شیراز را بر عهده داشته و تلاش دارد در این سریال که ویژه ایام عید نوروز تهیه می‌شود به اشاعه و ترویج پوشش اسلامی و ایرانی به شکل گسترده بپردازد.

هدایت مردم به سمت سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی

وی ادامه داد: در این مسیر از حمایت‌های محمد بنایی تهیه‌کننده و کارگردان و ونداد بنایی، مجری طرح و دیگر عوامل این سریال برخوردار بوده و کمک‌ها و مساعدت‌های این عوامل باعث شده است تا در این پروژه تولیدی پوشش اسلامی و سنتی ایران اسلامی مورد توجه خاص قرار گرفته و سریال را به هدف خود که هدایت مردم به سمت سبک زندگی اسلامی ایرانی است هدایت کند.

گفتنی است در این سریال زیبا بروفه، پرستو صالحی، حسن جوهرچی، روشنک عجمیان، رامتین خداپناهی و حدیث فولادوند در کنار مهدی امینی‌خواه همبازی بوده و هوشنگ بنایی، مدیر تصویربرداری، ونداد بنایی مجری طرح، بابک نیازی صدابردار، حسن پهلوان‌زاده طراح گریم، واهیک خچومیان دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز و رضا حسین‌زاده دستیار دوم کارگردان این پروژه را یاری می‌کنند.

/ 0 نظر / 21 بازدید